22 rocznica erygowania Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej - 25 listopada 2017 r.

         W przededniu patronalnej uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata na Mszy św. z Księdzem Biskupem Grzegorzem Kaszakiem w parafii Miłosierdzia Bożego spotkali się członkowie Akcji Katolickiej z naszej diecezji. Eucharystię koncelebrowali asystent Akcji ks. Grzegorz Noszczyk oraz kapłani - opiekunowie oddziałów parafialnych: Włodzimierz Machura, Grzegorz Woszczek i Jan Dyliński.
"Dziękuję za wasze zaangażowanie i dobro, które czynicie, poświęcając swój czas (...) na chwałę Boga i dla pożytku drugiego człowieka. Niech Bóg będzie dla was nagrodą, że chcieliście się zjednoczyć. Dobrze wiemy, że kiedy człowiek współpracuje z innymi, to jest łatwiej, można liczyć na wzajemne wsparcie. Kiedy Polacy łączą siły mogą osiągnąć wiele - przykładem na to jest także Akcja Katolicka" - mówił Biskup życząc wzrostu w duchową siłę i liczebnego.
"Prawdziwa miłość do Ojczyzny nie idzie w parze z pogardą drugiego narodu. Kochać Ojczyznę to szanować innych ludzi" - mówił Biskup, ubolewając nad przedstawianiem w zagranicznych mediach po Marszu Niepodległości Polaków jako faszystów. "Miłość Ojczyzny wymaga poświęcenia i rzetelnej pracy" - dodał hierarcha apelując do obrony Kościoła i Polski na arenie międzynarodowej i zachęcając do włączenia się w świętowanie jubileuszu 100-lecia naszej niepodległości.
Po Mszy św. podczas obrad Rada Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w Sosnowcu, złożona z Prezesów Parafialnych Oddziałów stowarzyszenia, przyjęła absolutorium ustępującego Zarządu oraz dokonała wyboru nowego. W skład Zarządu weszli: Jan Wiśniewski z parafii NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, Bogdan Banasik z parafii NSPJ w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach, Elżbieta Pęczek z parafii św. Joachima w Sosnowcu, Bożena Pasikowska z parafii św. Jadwigi w Dąbrowie Górniczej, Jan Majzner z parafii św. Jana Chrzciciela w Będzinie, Jacek Szram z parafii św. Andrzeja Boboli w Sosnowcu i Jerzy Krysiak z parafii św. Wojciecha w Czeladzi. Spośród członków nowego Zarządu Rada wybrała również trzech kandydatów na Prezesa Akcji Katolickiej są to: Jan Majzner, Bogdan Banasik oraz Jacek Szram. Prezesa spośród nich wybierze Ksiądz Biskup. Podczas posiedzenia Rada przyjęła także Program Duszpasterski Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej na 2018 r.


Tekst i foto: Jarosław Ciszekfoto: Piotr Zimnal